Home / Aktualności / Akcja bezpłatnych badań płuc w Skierniewicach

Akcja bezpłatnych badań płuc w Skierniewicach

Spirobus Fundacji NEUCA dla Zdrowia ponownie wyruszył w trasę

– akcja bezpłatnych badań płuc w Skierniewicach

Skierniewice to jedna z ponad setki miejscowości, które w tym roku odwiedzi spirobus Fundacji NEUCA dla Zdrowia. Już 23 lipca na mieszkańców czekać będzie wykwalifikowany personel, który bezpłatnie wykona badania i udzieli fachowych porad odnośnie profilaktyki chorób układu oddechowego.

Pomimo spadającej liczby palaczy w Polsce, nadal co czwarta osoba regularnie sięga po papierosa – wynika z badań Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Palenie tytoniu jest najczęstszą przyczyną zachorowań na nowotwory złośliwe, a przede wszystkim na raka płuca. Jest również podstawowym czynnikiem rozwoju Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP). Rosnący poziom zanieczyszczenia powietrza
w polskich miastach także przyczynia się do pogorszającej się kondycji płuc Polaków. Dlatego niezwykle istotna jest profilaktyka.

W tym celu, Fundacja NEUCA dla Zdrowia, współpracująca z aptekami działającymi w ramach programu PARTNER+, po raz piąty zorganizowała bezpłatną akcję badań spirometrycznych w całej Polsce. Fundacja współdziała w tym przedsięwzięciu
z Polską Profilaktyką oraz Polską Federacją Chorych na Astmę Alergię i POCHP.
W poprzednich  edycjach bezpłatnie przebadano już ok 18 000 Polaków.

Szacuje się, że na choroby płuc cierpi ponad 6 mln Polaków. Około 4 mln na astmę
a 2,5 mln na
obturacyjną chorobę płuc określaną także jako POChP. Niestety, spora część z chorych nie zdaje sobie z tego sprawy. Dlatego też, tak ważne jest wykonywanie profilaktycznych badań za pomocą spirometru, które umożliwiają zdiagnozowanie ewentualne schorzenia płuc. Wykrycie schorzenia w odpowiednim czasie pozwala na zastosowanie odpowiedniego leczenia, które często pozwala
na wydłużenie życia chorego
– komentuje dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, Przewodniczący Zarządu Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię
i POChP.

Badanie spirometryczne ma na celu ocenę sprawności układu oddechowego pacjenta, w tym min: szybkość wydechu i pojemność oddechową płuc. Na jego podstawie można wykryć między innymi obturacyjną chorobę płuc, astmę oskrzelową, a także zapalenie oskrzeli. Badanie jest bezbolesne i trwa ok. 10 minut.

W trakcie każdego badania, na miejscu obecny będzie wykwalifikowany personel medyczny, który wykona badania i udzieli fachowych porad w zakresie profilaktyki chorób układu oddechowego.

Spirobus będzie stacjonował w Skierniewicach 23 lipca przy ulicy Reymonta 16, między godzinami 10.00 a 16.00, przy siedzibie partnera akcji. Następnie ruszy do Drobina. Udział w badaniu jest bezpłatny, wymagane są jednak wcześniejsze zapisy. Można ich dokonywać w okresie około siedmiu dni przed planowanym badaniem pod tym samym adresem, gdzie odbywać się będą badania.

O Fundacji:

Misją Fundacji NEUCA Dla Zdrowia jest dążenie do poprawy zdrowia i związanej z tym jakości życia społeczeństwa. Fundacja działa na rzecz rozwoju opieki farmaceutycznej i opieki zdrowotnej, udzielając wsparcia na takie cele, jak: poprawa dostępu pacjentów
do nowoczesnych form leczenia i rehabilitacji, w tym farmakoterapii; poprawa standardów ochrony zdrowia w grupach szczególnej troski i zagrożonych wykluczeniem społecznym, takich jak bezrobotni, bezdomni, osoby uzależnione, osoby z niepełnosprawnością, samotne; pomoc ofiarom wypadków, zdarzeń losowych i klęsk żywiołowych; promocja profilaktyki i edukacji zdrowotnej; wsparcie edukacji i kształcenia ustawicznego pracowników służby zdrowia.

Kontakt dla mediów:

Joanna Sobieska